
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 600 µm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 609.6 µm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
Stock: 488732
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09382
Ext.Price$0.09382
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09382 | $0.09382 |
| 10 | $0.05319 | $0.53190 |
| 50 | $0.03742 | $1.87100 |
| 100 | $0.03254 | $3.25400 |
| 500 | $0.02446 | $12.23000 |
| 1000 | $0.02197 | $21.97000 |
| 3000 | $0.01976 | $59.28000 |
| 5000 | $0.01777 | $88.85000 |
| 10000 | $0.01336 | $133.60000 |
